Kur pārbaudīt kredītvēsturi?

Ikvienam no mums noteikti kaut reizi gribējies uzzināt kāda ir viņa kredītvēsture. It īpašie cilvēkiem, kuri vēlas aizņemties. Kā zināms, aizdevumi pārsvarā pieejami tikai tiem, kuru kredītvēsture ir pozitīva. Protams, Latvijā ir vairāki aizdevēji, kuri piedāvājuma klāstā pieejami arī ātrie kredīti ar parādsaistībām, tomēr vislabāk tomēr būtu zināt, kur pārbaudīt kredītvēsturi!

Kas ir kredītvēsture?

Kredītvēsture ir finansiālais pārskats par konkrēto cilvēku. Tajā atrodamas ne tikai personas neizpildītās kredītsaistības, bet arī aktīvās. Tāpat tajā ietilpst arī rēķinu apmaksa un citi svarīgi maksājumu. Piemēram, ja persona nav ilgu laiku apmaksājusi komunālo vai mobilo sakaru maksājumu rēķinus, šīs personas kredītvēsture jau tiek uzskatīta par sabojātu. Kredītvēstures datu bāze ir lieta, ko izmanto ne tikai kredītņēmēji, bet arī, piemēram, līzinga kompānija un līdzīga veida iestādes.

Privātpersonām ir iespēja jebkurā brīdī uzzināt kāda ir viņa kredītvēsture, tāpat arī pārliecināties, vai kāds uz viņa vārda nav ņēmis aizdevumus, iegūt pārskatu par iepriekšējām parādsaistībām. Nepieciešams atcerēties, ka kredītvēstures melnais saraksts par personām saglabā informāciju vismaz piecus gadus pēc tam, kad parāds ir atmaksāts! Ikviens aizdevējs pie kura vērsīsieties pēc aizdevuma, noteikti pārbaudīs jūsu kredītvēsturi, lai pieņemtu lēmumu par kredīta piešķiršanu vai nepiešķiršanu.

Lai gan ir pieejami ātrie kredīti ar sliktu kredītvēsturi, tomēr, visticamāk, nesaņemsi tik izdevīgus nosacījumus, kādus saņems personas ar pozitīvu kredītvēsturi.

Kam nepieciešama kredītvēsture?

Ja vēlies aizņemties, tad arī aizdevējam ir svarīgi zināt, ka iespējams personai uzticēties. Ja kredītvēsture ir pozitīva, pastāv lielāka iespēja, ka varēsi saņemt daudz izdevīgākus līzinga noteikumus nekā situācijā, ja kredītvēsture ir sabojāta. Ikviens uzņēmums ir ieinteresēts sadarboties ar personām, kuras laicīgi izpilda savas kredītsaistības, jo tas rada arī drošības sajūtu pašam aizdevējam. Ātrie kredīti negatīva kredītvēsture nav simpātiska nevienam aizdevējam, tāpēc, ja pat aizdevējs piedāvās aizņemties, procentu likme noteikti būs augstāka un noteikumi striktāki.

Savukārt privātpersonai ir svarīgi sekot līdzi savai kredītvēsturei, jo gadījumā, ja tā tiks sabojāta, tad nākotnē var gadīties situācija, ka, piemēram, tiks piemēroti augstāki procentu maksājumi, augstāka pirmā iemaksa un daudzi citi mazāk izdevīgi nosacījumi.

To, kādi nosacījumi tiks izteikti, nosaka arī mans kredītreitings, ko parasti mēra skalā no 1 līdz 10, un kas attiecīgi veidojas no veiktajiem maksājumiem. Mans creditinfo ir pieejams ikvienam aizdevējam un līzinga kompānijai, tāpēc ikviens to pārbaudīs pirms slēgs līgumu! Ātrie kredīti sabojāta kredītvēsture nav saistīta tikai ar aizdevējiem – pat tad, ja vēlēsies līzingā ņemt televizoru, tiks pārbaudīta tava kredītvēsture!

Kur pārbaudīt kredītvēsturi?

Kāda ir mana kredītvēsture? Ja esi uzdevi šo jautājumu, tad noteikti vērts to pārbaudīt. Ikvienai personai ir iespēja pārbaudīt savu kredītvēsturi. To iespējams pārbaudīt arī privāto kreditreģistru mājas lapās, piemeram, viena no tādām ir manakreditvesture.lv. Tas ir vienkāršākais veids, kā uzzināt savus parādus. Tajā iespējams reģistrēties ar saviem bankas datiem, papildinot ar citu nepieciešamo informāciju. Divas reizes gadā personai ir iespēja bez maksas uzzināt informāciju par savām kredītsaistībām.

Šobrīd vienīgais oficiālais parādu reģistrs ir Latvijas Bankas pārziņā. Ikvienam ir iespēja sagatavot rakstisku iesniegumu un saņemt visu nepieciešamo informāciju Latvijas bankā. Pieteikumu iespējams sūtīt arī pa pastu vai e-pastu, apstiprinot savu iesniegumu ar elektronisko parakstu. Tādā veidā iespējams uzzināt kādas ir manas kredītsaistības.

Vai varu aizņemties, ja esmu sarakstā?

Visas nosauktās iespējas ir lieliska vieta, kur pārbaudīt kredītvēsturi, tāpēc noteikti izmanto to. Latvijā ir vairāki aizdevēji, kuru piedāvājumā ir ātrie kredīti parādniekiem.  Tā ir iespēja aizņemties arī tiem, kuriem slikta kredītvēsture.

Protams, vislabākais variants šādā situācijā būtu dzēst savas parādsaistības nevis uzņemties jaunas. Kredītvēstures dzēšana ir labākais variants ikvienai personai, kuras kredītvēsture ir sabojāta! Kredītvēstures melnais saraksts noteikti nav labākā vieta, kur atrasties!